info@doityourself.sk +421 907 911 597

Do it yourself - vintage paint

Registrácia Prihlásenie
0,00€ (0)

Ako sa pustiť do maľovania?

 
 

Ten, kto už pracoval s kriedovými farbami dobre vie, že s ich použitím vieme dosiahnuť archaický vzhľad, lebo tieto farby boli vyvinuté vyslovene na VINTAGE a SHABBY CHIC štýl. Hoci naše kriedové farby na nábytok majú vynikajúcu priľnavosť, nábytok pred ich použitím treba dôkladne umyť. Skôr, ako sa pustíme do práce, očistíme povrch nábytku denaturovaným liehom, ktorý zmiešame s vodou. Samozrejme, keď nemáme v domácnosti lieh po ruke, stačí pretrieť saponátom (jarovou vodou).

pôvodný stav-očistený

Ak sme to dokončili, môže nasledovať druhá fáza premeny - maľovanie. Jemnými ťahmi štetcom nanesieme prvú vrstvu a počkáme kým zaschne. I napriek tomu, že farba má vynikajúcu kryciu schopnosť, väčšie, tmavšie povrchy si vyžadujú dve vrstvy.

LIGNOCOLOR - Taupe

Keď sme sa presvedčili, že prvá vrstva uschla, čo trvá približne 1 hodinu, veľmi jemným šmirgľovým papierom obrúsime povrch a môže nasledovať druhá vrstva. Toto odporúčam hlavne preto, lebo v takomto prípade sa druhá vrstva lepšie začlení aj do malých pórov. Ale kto chce, môže aj bez brúsenia, pokaziť to nepokazí.


prvá vrstva

Vo všeobecnosti 2 vrstvy stačia na pokrytie, tak po zaschnutí môžeme farbu utesniť. Môžeme na to použiť vosk, alebo lak na vodnej báze. Musíme počítať s tým, že farba v obidvoch prípadoch bude o chlp tmavšia. Ja používam radšej vosk, od čoho bude ošetrený povrch vodeodolný, dá sa utierať a zároveň nestratí matný efekt.

               
2 vrstvy

voskovanie sa začína
 

K voskovaniu je potrebné zadovážiť si štetec na voskovanie, alebo mäkkú handru, ktorá nepúšťa vlákno. Použitím štetca sa vosk dostane do najjemnejších pórov, kde stvrdne.


    


Ak môžem odporučiť, tak vždy postupujte po častiach, a po každej časti zvyšný vosk utrite mäkkou handrou.. Keď sme dokončili aj túto fázu a máme všetko pekne zavoskované, tak nám nezostáva nič iné, len sa kochať z výsledku. :)Som spokojná :)