info@doityourself.sk +421 907 911 597

Do it yourself - vintage paint

Registrácia Prihlásenie
0,00€ (0)

Voskovanie dreva

 
 

Myslím si, že správne použitie vosku stojí za zmienku, pretože akurát s voskom dávame finálny vzhľad farbeným povrchom a viacmenej slúži na ošetrenie dreva. Dobre vedieť, že včelí vosk na drevo je veľmi pružný a je vodeodolný materiál. Kým po použití prírodného vosku povrchy nemenia farbu, použitím tmavého vosku vieme dosiahnuť antický vzhľad.Medzi prírodnými a farebnými voskami je jednoznačný rozdiel. Prírodný vosk na drevo sa musí použiť v každom prípade aj pod farebný vosk, pretože fixuje farbu! Postup je nasledujúci: namaľujem nábytok v jednej, alebo dvoch vrstvách a nechám celkom uschnúť a potom nanesiem prírodný včelí vosk (štetcom na vosk, mäkkou handrou, poprípade bavlnenou ponožkou  ) Tým, že má mäkkú konzistenciu, ľahko sa s ním pracuje. Následne, ako sme naniesli vosk a dobre ho vtreli do farby, zvyšok znova utrieme mäkkou handrou. Ak nechceme dosiahnuť antický efekt, v tom prípade sme s prácou hotoví. Už len nechať vyschnúť cca 2-3 dni. Viac o téme TU.


biela farba s prírodným voskom

Pri použití farebného vosku by som odporučila postupnosť napr.: bok, dvere, šuflíky.... Je dôležité, aby sa vosk dostal do každej trhliny, rezby... Zvyšok treba znova zotrieť.

poriadne zavoskovaný s hnedým voskom


z pravej strany zvyšok vosku je zotretý

Ak sa Vám zdá farba príliš tmavá, použite prírodný vosk, s ktorým viete farbu zjemniť, zosvetliť. Môžete sa s tým trocha pohrať a tak sa dopracujete k vysnívanej farbe.


krásna fotka 
 

Keď je už jeden šuflík hotový, nič iné nezostane........hmmmm......môže nasledovať celý nábytok!!!!!!!

Zhrnutie:
                - použijeme prírodný vosk
                - nasleduje farebný vosk
                - zvyšok vždy odstránime mäkkou handrou
                - pracujeme postupne


Voskovanie dreva je najzaujímavejšia časť práce, lebo len vtedy vidíš, čo si skutočne vytvoril..... :)